[CZY WIESZ, ŻE…] 40 lat temu też grali na lanach

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+↶ Podziel się nim ze znajomymi !

10805608_721610597935994_225949661326671128_n

Mało kto wie, że już blisko 40 lat temu e-sportowcy sponsorowani przez firmy wygrywali międzynarodowe turnieje w gry.

W 2014 nasza duma narodowa Virtus.pro na oczach tysięcy fanów w Spodku i 250 tysięcy przed ekranami wygrywa EMS One w Katowicach. A jak to się wszystko zaczęło? W 1961 roku powstaje prawdopodobnie pierwsza gra video zatytułowana „Spacewar!”, ale aby poznać historię e-sportu musimy cofnąć się do 1978 roku, czasów arcade game czyli automatów do gier.

To właśnie wtedy Tomohiro Nishikado tworzy grę idealną, która rewolucjonizuje pojęcie kompetycji w grach. Tytuł, który w następnych latach zarobi 500 milionów dolarów i trafi do Księgi Rekordów Guinnessa, a w samej Japonii spowoduje nawet chwilowy niedobór monet 100-jenowych.

Gra „Space Invaders” z gatunku shoot’em up, której rozpikselowany kosmita jest obecnie ikoną reprezentującą gry komputerowe przeniosła rywalizację do wirtualnego świata. W Japonii, USA oraz Europie powstawały salony gier, które często nie zawierały nawet innych tytułów.

W 1980 roku z okazji premiery gry na Atari 2600, twórcy postanowili zorganizować turniej, w którym udział wzięło blisko 10 tysięcy zawodników. Rebecca „Burger” Heineman, która zwyciężyła w turnieju uzyskując ponad 165 tysięcy punktów pojawiła się na finałach sponsorowana przez firmę elektroniczną.

Co ciekawe kilkanaście lat później Rebecca razem ze wspólnikami założyła Interplay Entertainment, odpowiedzialne za produkcję takich gier jak MDK, Fallout czy Baldur’s Gate. To pokazuje, że już blisko 40 lat temu można było mówić o sponsorowanych e-sportowcach, którzy wygrywali nagrody na międzynarodowych turniejach. Ba, nawet po „zakończeniu kariery” dalej udzielali się w branży

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+↶ Podziel się nim ze znajomymi !

Tagi

SPONSORZY

Newsletter

Facebook